Pogrzeb por. Marii Staryszak-Oziewicz ps. „Czucha”

Pogrzeb por. Marii Staryszak-Oziewicz ps. „Czucha”

Aktualności

W dniu 14 sierpnia 2021 roku w Koszalinie pożegnaliśmy por. Marię Staryszak-Oziewicz ps. „Czucha” − sanitariuszkę Armii Krajowej, uczestniczkę powstania warszawskiego.

W uroczystościach pogrzebowych na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie udział wzięli przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz asysta wojskowa z 8. Pułku Przeciwlotniczego w Koszalinie. Zmarłą weterankę w imieniu władz samorządowych i organizacji kombatanckich pożegnał radny Rady Miasta w Koszalinie − płk w st. sp. Ryszard Tarnowski. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin reprezentowali: płk Antoni Olbromski ps. „Tolek”, Łukasz Suchanowski oraz Jerzy Mitschke.

Por. Maria Staryszak-Oziewicz ps. „Czucha” urodziła się 25 maja 1925 roku w Warszawie. W 1943 roku została zaprzysiężona w szeregi Armii Krajowej. Podczas powstania warszawskiego służyła jako sanitariuszka w IV Zgrupowaniu „Gurt” Armii Krajowej na Śródmieściu. Po upadku powstania dostała się wraz z matką i młodszą siostrą do niemieckiej niewoli. W sierpniu 1945 roku wróciła do Polski. Ukończyła studia medyczne, stomatologię. Po wojnie wyszła za mąż za oficera Narodowych Sił Zbrojnych − Czesława Oziewicza (zm. 2011 r.), bratanka płk. Ignacego Oziewicza − założyciela i pierwszego Komendanta Głównego Narodowych Sił Zbrojnych. Porucznik Maria Staryszak-Oziewicz była wieloletnim członkiem Związku Inwalidów Wojennych RP. Za swoje zasługi została odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych RP. Zmarła 7 sierpnia 2021 roku w Koszalinie.