Powstaje mural poświęcony Narodowym Siłom Zbrojnym w Gdańsku

Kultura

20 września 2012, w 70. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych zostanie zaprezentowany mural poświęcony NSZ.

Liczba ścian zajętych przez malarstwo wielkoformatowe na gdańskiej Zaspie osiągnęła 39 wielkoformatowych malunków. Jeszcze w tym roku pojawi się kolejna praca, przygotowana przez Michała Węgrzyna z Wrocławia, pod kierunkiem Rafała Roskowińskiego. Na ścianie bloku przy. ul. Nagórskiego 11C w Gdańsku powstanie mural dedykowany Narodowym Siłom Zbrojnym z okazji 70-lecia powstania NSZ.

Mural „70-lecie Narodowych Sił Zbrojnych” ma zostać ukończony 20 września. Wtedy odbędzie się wspólny wernisaż dyptyku w „Hołdzie malarstwu polskiemu” i pracy poświęconej Narodowym Siłom Zbrojnym. Zaspa jest dzielnicą wyjątkową, bo liczba tamtejszych wielkoformatowych malowideł na ścianach bloków należy do największych kolekcji murali w Europie.

Wywiad z twórcą Gdańskiej Szkoły Muralu Rafałem Roskowińkim

Źródło: kultura.trojmiasto.pl


Powstał mural Narodowych Sił Zbrojnych w Trójmieście

Mural znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Nagórskiego 11c. Jest to autorska realizacja Michała Węgrzyna, która upamiętnia rocznicę 70-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych, stutysięcznej formacji zbrojnej walczącej z okupantem niemieckim i sowieckim.

Na szczególna uwagę zasługuje fakt, że pomysł muralu pochodzi od 20-latkow, pokolenia urodzonego prawie pół wieku po konferencji w Jałcie. Pamięć o żołnierzach NSZ i wszystkich żołnierzach wyklętych uwieczniona na muralu Michała Węgrzyna przypomina, w jak okrutnych i przerażająco trudnych warunkach znalazła się nasza podziemna armia, zdradzona przez sojuszników po 45. roku – mówi Rafał Roskowiński, pod którego kierunkiem pracował autor muralu.

Do zrealizowania muralu, poza pomysłem i talentem twórców, niezbędne były odpowiednie, profesjonalne farby. Wszystkie materiały wykorzystane podczas pracy musiały być nie tylko odporne na zjawiska atmosferyczne, ale również zapewnić właściwą intensywność barw, by ostateczny efekt pokrywał się w 100% z projektem. Farby przekazała firma Caparol Polska. Mural  poświęcony 70. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych to już kolejny projekt GSM, który powstał dzięki współpracy i zaangażowaniu firmy Caparol.

Gdańska Szkoła Muralu prowadzona przez Rafała Roskowińskiego i dr Jacka Zdybla to program edukacyjny dotyczący sztuki muralowej, skierowany przede wszystkim do studentów i młodych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych oraz osób zajmujących się streetartem. Uczniowie zdobywają podstawy wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej, biorą udział w dyskusjach, doskonalą warsztat malarski i uzyskują możliwość artystycznego debiutu – namalowania murali według autorskich projektów.

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, klub Plama GAK

Partner: Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec

„Hołd malarstwu polskiemu” został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Farby niezbędne do realizacji muralu na ulicy Nagórskiego 11c przekazała firma Caparol Polska.