Relacja z III Wyszkowskiego Marszu w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Aktualności Patronaty ZŻNSZ

Dnia 3 marca na Placu Miejskim w Wyszkowie o godzinie 17.00 zgromadziło się około 200 osób z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak co roku uczcili pamięć bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie zaprzestali walki po zakończeniu II wojny światowej.

Organizatorem III Wyszkowskiego Marszu w hołdzie Żołnierzom Wyklętym byli Wyszkowscy Patrioci. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Wydarzenie rozpoczął jeden z organizatorów. Podczas swojego przemówienia podkreślił niezłomną walkę Żołnierzy Wyklętych, ale również odniósł się do zbioru wartości, który wskazują nieugięci bohaterowie:

„Gromadzimy się w dniu dzisiejszym zjednoczeni w duchu patriotyzmu, wdzięczności i pamięci by oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. To Oni po zakończeni II wojny światowej nie złożyli broni. Wierni żołnierskiej przysiędze nie zawahali się walczyć z komunistycznym reżimem o prawo do wolności oraz niepodległości naszej ukochanej ojczyzny. Żołnierze Wyklęci nieśli na swych barkach sztandar honoru, odwagi i męstwa, ich ideały były silniejsze od represji, prześladowań, tortur czy nawet śmierci. Ta postawa uczyniła ich bohaterami nieśmiertelnymi. Żołnierze Wyklęci, chylimy przed Wami czoła oddając Wam należyty szacunek i ślubujemy, że Wasze dziedzictwo nie będzie zapomniane. Niech duch Żołnierzy Wyklętych prowadzi nas w kształtowaniu lepszej przyszłości dla naszego kraju – z niebiańskiej polany czuwajcie nad naszą Ojczyzną, aby Wasza idea zawsze była dla nas wzorem do naśladowania.”

Następnie modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych odczytał prof. Robert Głębocki, wiceprezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Mazowiecki. Po odmówionej modlitwie jako wnuk Żołnierza Wyklętego podziękował wszystkim przybył za obecność i pamięć:

„Szanowni Państwo w imieniu nielicznych już kombatantów oraz ich rodzin chciałem Państwu bardzo podziękować za przybycie. Sam jestem wnukiem Żołnierza Wyklętego, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych. To, że państwo tu jesteście, świadczy o tym, że istnieje pamięć, której miało nie być. Dwóch braci mojej babci do dnia dzisiejszego nie ma swoich grobów, nie wiemy gdzie zostali pochowani. I tak naprawdę tak jest z większością osób, które zostały zamordowane przez komunistów. To jest pamięć, której nie udało się zadeptać, mimo że bardzo się o to starano.”

Ponadto pan prof. Głębocki w swojej przemowie podkreślił o represjach z jakimi zmagały się rodziny Żołnierzy Wyklętych.

„Moi kuzyni jeszcze w latach 70-tych słyszeli w szkole od nauczyciela, że są wnukami bandyty.”

Na zakończenie swojej wypowiedzi mówca podkreślił o heroicznej walce Żołnierzy Wyklętych.

Po przemówieniach uczestnicy zapalili symboliczne pochodnie, a następnie utworzono kolumnę marszową, którą poprowadzili ułani reprezentujący 201 Ochotniczy Pułk Szwoleżerów-Radzymin. Tuż za jadącymi konno ułanami znalazł się motocyklista, a następnie ulokowano portrety pięciu Żołnierzy Wyklętych ziemi wyszkowskiej i pułtuskiej. W panteonie bohaterów tegorocznego marszu wyróżniono: Jana Kmiołka ps. „Wir”, Dariusza Kieliszek ps. „Ponury”, Stanisława Łaneckiego ps. „Przelotny”, Stanisław Kowalczyk ps. „Odwet” oraz Roman Składanowski ps. „Wiktor”. Tuż za nimi podążał transparent „Wyszkowscy Patrioci” oraz baner „Jeszcze Polska nie zginęła” kibiców klubu MZKS Bug Wyszków oraz uczestnicy zgromadzenia. Podczas marszu skandowano hasła patriotyczne i katolickie, podkreślano heroizm Żołnierzy Wyklętych oraz przytoczono biografię wyżej wymienionych bohaterów.

Około godziny 18.00 maszerujący dotarli pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych i Ofiar Terroru Komunistycznego. Nadszedł czas na chwilę refleksji oraz moment, który na zawsze pozostanie w pamięci jako wzniosły. Uczestnicy przyjęli postawę zasadniczą, a przewodniczący organizacji Wyszkowscy Patrioci odczytał Apel Pamięci Poległych i Zamordowanych przez komunistów Żołnierzy Wyklętych. Tuż po zakończeniu apelu odegrano hasło Wojska Polskiego po czym złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem. Kolejno uczestnicy zgromadzenia usłyszeli utwór „Śpij Żołnierzu” po czym  na zakończenie uroczystości odśpiewano Hymn Państwowy.

Organizator podziękował wszystkim mieszkańcom Wyszkowa i okolic, a także partnerom oraz obecnym delegacją wyróżniając: Kibiców lokalnego klubu – Bugoholicy oraz Wyszkowscy Fanatycy, prowadzących kolumnę marszową przedstawicieli 201 Ochotniczego Pułku Szwoleżerów-Radzymin, przedstawicieli grup: Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związku Piłsudczyków Okręg Nadużański w Wyszkowie, Rycerzy Jana Pawła II, Ruchu Narodowego.

Organizator podziękował również patronom medialny, policji za profesjonalne zabezpieczenie kolumny marszowej, a także parafiom z terenu Wyszkowa za promocję wydarzenia.

Fot. Wyszkowski Dziennik Internetowy i Wyszkowscy Patrioci.

.