Salwa Honorowa w Puziowych Dołach 2021 r

Uroczystość w Potoku-Stany ku czci zamordowanych przez komunistów

Aktualności

Bohaterowie walk o wolną Polskę zamordowani przez komunistów w Puziowych Dołach doczekali się godnego upamiętnienia.

W miejscowości Potok-Stany, powiat janowski, odbyły się uroczystości upamiętniające 14 żołnierzy i konspiratorów Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej zamordowanych w Puziowych Dołach przez komunistów w kwietniu 1944 roku za walkę o niepodległość Polski. Hołd pomordowanym oddaliśmy pod odsłoniętym i poświęconym w ubiegłym roku pomnikiem.

Nagranie z uroczystości można obejrzeć pod linkiem: https://fb.watch/969HRYp0UB/

2 listopada 2021 roku Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego oddała salwę honorową przed pomnikiem poświęconym Bohaterom, których okrutna egzekucja miała miejsce w kwietniu 1944 roku. To druga uroczystość przy pomniku.

Kim byli pomordowani? – Byli to żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, a także osoby, które komuniści podejrzewali o działalność w konspiracji niepodległościowej.

Dlaczego doszło do mordu? – Zbliżał się front sowiecki. Agentura sowiecka, czyli oddziały Armii Ludowej, na terenie Polski przygotowywała grunt pod okupację sowiecką i mordowała żołnierzy i konspiratorów Polskiego Państwa Podziemnego.

Inicjatywa upamiętnienia pomordowanych za pomocą pomnika wyszła od Fundacji im. Kazimierza Wielkiego. Została zrealizowana we współpracy ze: Starostwem Powiatowym w Janowie LubelskimGminą Potok WielkiParafią Rzymskokatolicką w Potoku StanachZwiązkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lubelski.

Pomnik i uroczystość jego odsłonięcia sfinansowali: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Fundacja Agencji Rozwoju PrzemysłuInstytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Wydarzenie brało udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Więcej o wydarzeniach w Puziowych Dołach można przeczytać tutaj.