Kpt. Michał Maciaszek ps. „Łysy”.

Zmarł kpt. Michał Maciaszek ps. „Łysy”

Aktualności

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 24 maja 2021 roku w Słupsku w wieku 95 lat odszedł na wieczną wartę kapitan Michał Maciaszek ps. „Łysy” − żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, więzień trzech niemieckich obozów koncentracyjnych, kawaler Orderu Odrodzenia Polski i Krzyża Walecznych. Pogrzeb odbędzie się 28 maja 2021 roku (piątek) o godz. 12.50 na Cmentarzu Starym w Słupsku.

Michał Maciaszek w okresie II wojny światowej wziął czynny udział w walce podziemnej z niemieckim okupantem w szeregach Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej. Od lutego 1940 do marca 1942 roku służył w Szarych Szeregach. Odbył przeszkolenie bojowe i ukończył kurs niższych dowódców. Brał udział w akcjach małego sabotażu, kolportażu podziemnej prasy i akcjach zbrojnych Okręgu Warszawskiego. W latach 1942−1944 służył w Harcerskiej Kompanii Szturmowej „Jerzyki” pod dowództwem płk. Jerzego Strzałkowskiego ps. „Jerzy”, „Sybirak” oraz w Oddziale Bojowym przy Komendzie Głównej Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem por. Tadeusza Siemiątkowskiego ps. „Mazur”. Podczas akcji został ranny (przestrzelona noga). Walczył w powstaniu warszawskim w II Obwodzie AK Warszawa Żoliborz Rejon I „Żaglowiec” (pluton 207). Od sierpnia 1944 do kwietnia 1945 roku był więziony w trzech niemieckich obozach koncentracyjnych: Gross-Rosen, Buchenwald i Flossenburg. Po wyzwoleniu obozu wrócił do kraju. Od czerwca 1945 do kwietnia 1947 roku kontynuował walkę o niepodległość Polski w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Warszawskiego. Brał udział w rozbijaniu więzień i akcjach likwidacyjnych. Po rozwiązaniu oddziału w kwietniu 1947 roku przybył pod fałszywym nazwiskiem do Słupska i tu ukrywał się do 1956 roku. Był wieloletnim członkiem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Kpt. Michał Maciaszek ps. „Łysy” za zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i wieloma innymi.
Cześć Jego Pamięci !