Zmarł por. Franciszek Przeździecki ps. „Tolek”

Aktualności

Z przykrością informujemy, że wczoraj, 8 lutego 2022 roku, w Godlewie-Piętakach zmarł por. Franciszek Przeździecki ps. „Tolek”, weteran Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, wieloletni prezes Koła Czyżew Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. 26 czerwca skończyłby 92 lata.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 10 lutego 2022 roku (czwartek) o godz 10.00 w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie, powiat wysokomazowiecki, przy ulicy Duży Rynek 15.

Franciszek Przeździecki urodził się 26 czerwca 1930 roku w rodzinie o tradycjach patriotycznych i demokratycznych. Jako młody chłopak związał się z podziemiem niepodległościowym, pełniąc w latach 1946–1951 funkcję łącznika i wywiadowcy w Narodowych Siłach Zbrojnych i Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym. Jego bezpośrednim przełożonym był por. Zbigniew Żwański ps. „Noc”. Niechęć do narzuconego siłą Polsce komunistycznego ustroju nie przeszła mu wraz z wiekiem i dlatego w roku 1980 czynnie uczestniczył w powstaniu NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych województwa łomżyńskiego.

Por. Franciszek Przeździecki ps. „Tolek” był świadkiem i uczestnikiem wielu ważnych historycznie wydarzeń. Swoje wspomnienia z okresu przedwojennego oraz okupacji sowieckiej, niemieckiej i sowieckiej po 1945 roku zawarł w wydanej w 2020 roku publikacji „Wspomnienia z przeżyć wojennych”. Jest to cenny materiał dokumentujący prześladowania obu okupantów wobec ludności wiejskiej.

Został uhonorowany: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medalem „Pro Patria”, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem 70-lecia NSZ, Medalem 75-lecia NSZ.