obchody 77 rocznicy operacji Market Garden

77. rocznica operacji Market Garden

Aktualności

Niedawno minęła 77. rocznica operacji Market Garden, w której wzięli udział żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Na Cmentarzu w Oosterbeek w Holandii w imieniu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Pomorze Środkowe wieniec pod pomnikiem upamiętniającym polskich spadochroniarzy złożyli Danuta i Joseph Lieven, córka i zięć ppor. Edwarda Ciupaka ps. „Mały”, żołnierza NSZ, NZW i WiN.

W operacji Market Garden, przeprowadzonej przez aliantów w dniach 17−26 września 1944 roku, wzięło udział ponad 35.000 żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i polskich. Celem  było zajęcie kluczowych mostów na Renie i innych rzekach zanim zostaną zniszczone przez wycofujące się wojska niemieckie. Była to największa w historii, aż po dzień dzisiejszy, operacja powietrzna. Większa od tej, która miała miejsce w Normandii. Wzięły w niej udział brytyjska 1. Dywizja Powietrznodesantowa, 101. Dywizja Powietrznodesantowa Armii Stanów Zjednoczonych, 82. Dywizja Powietrznodesantowa Armii Stanów Zjednoczonych i polska 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa.

Market Garden określa się jako największą operację powietrznodesantową, a zarazem największą porażkę operacyjną II wojny światowej, w której zginęło tysiące żołnierzy. W ciągu kilku dni operacji straty alianckich sił powietrznych i lądowych w zabitych, rannych i zaginionych wyniosły ponad 17.000 ludzi. Przed operacją gen. Sosabowski przekazał przełożonym swoje zastrzeżenia do planowanej operacji wojskowej. Jednak uwagi te zostały zignorowane.