Akcja „Znicz dla Bohatera” w Lublinie

Aktualności

W dniu 28.02.2021 roku w Lublinie odbyła się kolejna edycja akcji „Znicz dla Bohatera”, w czasie której posprzątaliśmy pomniki i groby żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego przed Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W akcji, zainicjowanej przez Okręg Lubelski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, wzięli udział członkowie i sympatycy Związku Żołnierzy NSZ, mieszkańcy Lublina i kibice Motoru Lublin.

Uporządkowane zostały miejsca pamięci Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ulicy Unickiej: zbiorowa mogiła terroru komunistycznego i tablice epitafialne umieszczone na cmentarnej kaplicy. Następnie posprzątane zostały groby poprzednich prezesów Okręgu Lubelskiego Związku Żołnierzy NSZ: zmarłych Kombatantów Ludwika Meresty i Stanisława Pupka.

Później udaliśmy się na cmentarz przy ulicy Lipowej, gdzie zostały uprzątnięte mogiły Ludwiki von Kleist, Józefa Spólnickiego, Bohdana Szuckiego, Ludgera Zarychty, ks. biskupa Henryka Strąkowskiego, płk. Kazimierza Tumidajskiego i innych. Porządkowanie grobów i pomników żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego przed świętem 1 marca zakończyliśmy na cmentarzu na Majdanku. Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu.