Gala finałowa Konkursu o Żołnierzach Wyklętych w Czernikowie

Aktualności

W dniu 31 marca 2023 roku w Czernikowie, powiat toruński, odbyła się finałowa gala VII Edycji Gminnego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Uroczystość zakończyła trwający w Czernikowie od 1 marca ciąg koncertów, prelekcji i wydarzeń poświęconych Żołnierzom Wyklętym.

W Czernikowie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały zapoczątkowane 1 marca uroczystą mszą świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych, którzy nadal są z nami, a także tych, którzy zginęli w walce i tych, którzy zostali zamordowani przez komunistów. W dniu 10 marca odbył się patriotyczny koncert Andrzeja Kołakowskiego poświęcony Żołnierzom Wyklętym połączony z prelekcją Anny Kołakowskiej z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Gdańskiego Oddziału IPN. Koncert ten, wraz z prelekcją, był częścią warsztatów edukacyjnych. Tydzień później odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, test historyczny i zakończenie składania prac plastycznych. Dla uczniów była to okazja, aby wykazać się wiedzą z zakresu wydarzeń, dat i bohaterów powstania antykomunistycznego rozgrywającego się na ziemiach polskich po II wojnie światowej. Konkurs został zrealizowany pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Starosty Powiatu Toruńskiego i Bydgoskiej Delegatury IPN. W dniu 25 marca 2023 roku odbył się konkurs recytatorski i wokalny. We wszystkich etapach konkursu brali udział uczniowie szkół z Gminy Czernikowo.

Podsumowaniem czernikowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była uroczysta gala finałowa. Rozpoczęła się 31 marca o godzinie 10.00 w Auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie. Na początku uroczystości na salę wprowadzono sztandar Okręgu Toruń Armii Krajowej z pocztem złożonym ze strzelców z 1909. JS „Strzelec” z Torunia. W gali wzięli udział przedstawiciele władz gminnych i wojewódzkich, przedstawiciele IPN oraz wspierający Czernikowo w patriotycznych działaniach prof. Tomasz Kozłowski, wnuk Czesława Kozłowskiego ps. „Bohun” (zastępcy dowódcy 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”). Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych reprezentowała Alicja Siałkowska członek Zarządu Głównego.

Podczas gali ogłoszono wyniki i wręczono nagrody, a laureaci konkursu wykonali najlepsze wiersze i pieśni. Laureaci konkursu historycznego otrzymali od Związku Żołnierzy NSZ: materiały informacyjne, egzemplarze „Szczerbca” i wlepki z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. Wśród zaproszonych gości poproszonych o zabranie głosu była również Alicja Siałkowska. Przekazała młodzieży informacje o działaniach Związku, o Sekcji Sportowo-Obronnej i zaprosiła do wzięcia udziału w Konkursie o Żołnierzach Wyklętych organizowanym od wielu lat przez Związek. Przekazała również wyrazy uznania dla dyrekcji i nauczycieli Zespołu Szkół w Czernikowie za wspaniałą pracę nad patriotycznym wychowaniem młodzieży.