3 Nocny Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

III Nocny Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych – relacja

Aktualności

W dniach 16–17 lutego 2019 roku odbył się III Nocny Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marsz zorganizowali: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego i Sekcja Sportowo-Obronna przy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przy współpracy z: Okręg Lubelski ZŻNSZ, Lubelskie Zrzeszenie Mauy Thai oraz Waleczna Lubelszczyzna. Patronat nad Rajdem objął Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Wydarzenie rozpoczęło się od odmówienia Modlitwy Narodowych Sił Zbrojnych. Następnie przeprowadzono test wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Po sprawdzeniu i omówieniu testu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych organizatorzy przybliżyli sylwetkę patrona III Marszu kapitana Mieczysława Pazderskiego ps. „Szary” oraz wydarzeń związanych z Jego postacią. Połączono się także telefonicznie z synem kapitana Mieczysława Pazderskiego, Wojciechem Pazderskim. Pan Wojciech niezwykle wzruszony, że młodzi ludzie pamiętają o jego Ojcu, opowiedział kilka ciekawych faktów o swoim Tacie.

O godzinie 21 wyruszyliśmy w trasę. Pomimo mgły, która była w dzień, nasze obawy o warunki pogodowe zostały szybko rozwiane. Pojawił się księżyc, który oświetlał do końca naszą marszrutę. Warunki pogodowe mieliśmy naprawdę wyborne. Optymalna temperatura i brak opadów pozwoliły w przyjemnej atmosferze pokonać całą drogę. Na dwóch postojach odmówiliśmy modlitwę za naszych przodków poległych w walce o wolność Ojczyzny. Po pięciogodzinnym marszu i pokonaniu ponad 21 kilometrów dotarliśmy do miejsca zgrupowania, gdzie uczestnicy Marszu do godzin rannych mieli możliwość odpocząć.

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i nagrody od sponsorów wydarzenia.

Pragniemy podziękować za wsparcie Instytutowi Pamięci Narodowej Odział w Lublinie, Marszałkowi Województwa Lubelskiego i Fundacji im. Kazimierza Wielkiego.

Zapraszamy do udziału w kolejnych naszych inicjatywach.

Więcej zdjęć w galerii Związku Żołnierzy NSZ Okręg Lublin.