IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko”

Aktualności

W dniu 21 stycznia 2023 roku odbył się IV Rajd Pieszy im. sierżanta Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko”, żołnierza Wojska Polskiego, Armii Krajowej, ROAK „Mewa”, 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych. Celem rajdu jest podtrzymywanie pamięci o naszym Bohaterze, który z wyroku komunistycznego sądu został zamordowany w dniu 18 stycznia 1951 roku.

W tym roku na starcie rajdu w podelbląskich lasach stanęło ponad 40 uczestników, których celem było przejście około 20 km, poprzez piękne tereny parku krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, do Tolkmicka. Punktualnie o godzinie 12.00 uczestnicy wyruszyli w trasę i w tym samym momencie nastąpiło załamanie pogody, burza, wichura, intensywna śnieżyca i znaczne ochłodzenie. Po drodze przewidziany był jeden postój w zabudowaniach gospodarczych, ciepły bigos i ciepłe napoje. Uczestnicy rajdu zatrzymali się na krótki odpoczynek przy punkcie widokowym koło górującego nad okolicą klasztoru w Kadynach, skąd rozciąga się piękny widok na Zalew Wiślany. Metą rajdu jak co roku była gościna u Andrzeja Stryjewskiego, syna sierż. „Cacki”, i jego żony Łucji. Przy ognisku i ciepłych potrawach popłynęły opowieści o przebiegu rajdu, tym razem bardzo dramatyczne, ale i pełne poczucia dobrze wypełnionego obowiązku. Po odpoczynku i posiłku Przemysław Bubnowski przedstawił prezentację multimedialną poświęconą sierż. Wiktorowi Stryjewskiemu ps. „Cacko” w 72. rocznicę jego śmierci.

Więcej informacji na temat sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko” pod linkiem:

III Rajd Pieszy Pamięci sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko” Elbląg–Tolkmicko

Organizatorami rajdu są: Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci i Okręg Pomorski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom IV Rajdu Pieszego im. sierżanta Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko”, którzy pomimo niesprzyjającej aury przyjechali z Bydgoszczy, Pruszcza Gdańskiego, Gdyni, Gdańska, Kaszub, także Państwu Stryjewskim – za wieloletnią współpracę oraz ojcu Piotrowi Twardeckiemu, uczestniczącemu po raz pierwszy w rajdzie, za wsparcie duchowe. Szczególnie dziękujemy drużynie harcerskiej i druhowi Adrianowi Szymańskiemu za udział i wytrwałość, Krzysztofowi Dzięciołowi za pomoc w wyznaczaniu trasy rajdu i zabezpieczenie logistyczne, Grażynie Wosińskiej za nagłośnienie tematu rajdu w mediach i wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przebiegu naszej patriotycznej wyprawy.