Obchody 88. rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego – Bydgoszcz

Aktualności

Obóz Narodowo-Radykalny powstał 14 kwietnia 1934 roku. Po krótkim okresie działania został zdelegalizowany przez sanacyjne władze polskie. Nie zakończył działania, tylko przeszedł do konspiracji. To sprawiło, że w chwili wybuchu II wojny światowej narodowcy z ONR już posiadali ugruntowane struktury podziemne. W połowie października 1939 roku działacze ONR z Grupy „Szańca”, m.in. Władysław Marcinkowski, Tadeusz Salski i Otmar Wawrzkowicz współtworzyli Organizację Wojskową Związek Jaszczurczy. Politycznie OW ZJ podlegała Organizacji Polskiej. 20 września 1942 roku ze Związku Jaszczurczego i Narodowej Organizacji Wojskowej powstały Narodowe Siły Zbrojne, świętujące w tym roku 80. rocznicę powstania. Łączność ideowa i współpraca pomiędzy ONR a NSZ jest więc faktem historycznym, a także trwa współcześnie.

W dniu 23 kwietnia 2022 roku w Bydgoszczy odbyły się uroczystości 88. rocznicy powstania ONR. Rozpoczęły się o godzinie 12.00 mszą świętą w jednej z bydgoskich parafii. Msza miała uroczysty charakter, a członek Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ Alicja Siałkowska odmówiła Modlitwę żołnierzy NSZ. Po mszy uformowano kolumnę i uczestnicy zgromadzenia przeszli ulicami Starego Miasta, by na Starym Rynku pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej zakończyć pikietą tę część uroczystości. Pod pomnikiem przemawiała przedstawicielka Młodzieży Wszechpolskiej Nicole Wójcik i koledzy z innych organizacji narodowych. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Narodowych Sił Zbrojnych, Młodzieży Wszechpolskiej, miesięcznika Narodowo-Radykalnego Szturm, Stowarzyszenia Trzecia Droga, Hiszpanie z Bastion Frontal, Bydgoscy Patrioci.

Następnie odbyła się konferencja, na której przemowy wygłosili działacze ONR, NSZ i goście z Hiszpanii. Zasłużonym działaczom ONR Kierownik Główny i przedstawiciele Zarządu wręczyli nagrody. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w koncercie i poczęstunku. Organizatorem bydgoskich uroczystych obchodów 88. rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego była Brygada Kujawsko-Pomorska ONR.