Por. Stanisław Kopik ps. „Zemsta”.

Odsłonięcie tablicy poświęconej por. Stanisławowi Kopikowi ps. „Zemsta” – zaproszenie

Aktualności

W Garwolinie w dniu 30 maja 2021 roku o godzinie 12.00 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona oficerowi Narodowych Sił Zbrojnych por. Stanisławowi Kopikowi ps. „Zemsta”. Ufundowana przez rodzinę tablica zostanie wmurowana w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego przy ulicy Stanisława Staszica 11. Będzie to już trzecia tablica poświęcona por. Kopikowi i jego żołnierzom, wcześniej tablice odsłonięto na Zapolance koło Rajczy i w Zwardoniu w Beskidzie Żywieckim.

Por. Stanisław Kopik ps. „Zemsta” urodził się 20 lub 21 lipca 1914 roku w Słomczynie, powiat grójecki. Od 1936 roku służył w Wojsku Polskim, w 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie, awansując na zastępcę dowódcy plutonu. Podczas wojny obronnej 1939 roku walczył w Brygadzie Pancerno-Motorowej płk. Stefana Roweckiego. Został ranny pod Tomaszowem Lubelskim. Uciekł z niemieckiej niewoli i wstąpił do Armii Krajowej na terenie Obwodu Garwolin kryptonim „Gołąb”. 15 sierpnia 1944 roku wstąpił do 1. Armii Wojska Polskiego (ludowego). W czerwcu 1945 roku otrzymał awans do stopnia podporucznika. Do 6 sierpnia 1946 roku pełnił służbę w Rajczy w szeregach Wojsk Ochrony Pogranicza. W dniu 7 sierpnia opuścił posterunek i dołączył do jednej z grup w oddziale Narodowych Sił Zbrojnych por. Antoniego Bieguna ps. „Sztubak”. Później utworzył własny oddział, liczący około 30 osób, podlegający komendantowi Zgrupowania VII Śląskiego Okręgu NSZ kpt. Henrykowi Flame ps. „Bartek”. Trzon oddziału stanowili żołnierze zbiegli z WOP. W dniu 27 września 1946 roku koło Szańcówki komunistyczne oddziały Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza otoczyły oddział por. „Zemsty”. Ponosząc niewielkie straty, udało im się wyjść z obławy. W połowie grudnia tego samego roku żołnierze por. „Zemsty” rozbroili posterunek Milicji Obywatelskiej w Zwardoniu. W dniach 16 i 31 grudnia 1946 roku przeprowadzili dwie akcje likwidacyjne. Działania agenturalne prowadzone na przełomie 1946/1947 roku przez Urząd Bezpieczeństwa wobec grupy por. Stanisława Kopika nie przyniosły rezultatu. W dniu 18 stycznia 1947 roku funkcjonariusze PUBP aresztowali w Soli 14 osób pod zarzutem udzielania pomocy oddziałowi „Zemsty”. W nocy 10/11 lutego 1947 roku oddział „Zemsty” miał potyczkę z patrolem WOP, zastrzelono dowódcę patrolu i dwóch żołnierzy, a jeden przyłączył się do oddziału por. „Zemsty”. Pościg za oddziałem nie przyniósł rezultatów. 22 lutego żołnierze por. Kopika zlikwidowali komendanta posterunku MO w Milówce. Dwa dni później w wyniku rozpracowania operacyjnego grupa KBW i PUBP z Żywca wszczęła pościg za oddziałem „Zemsty”, ale bezskuteczny. Ostatnia potyczka żołnierzy oddziału por. „Zemsty” miała miejsce 15 maja 1947 roku w Lipowej.

Por. Stanisław Kopik ps. „Zemsta” został aresztowany 17 czerwca 1948 roku w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Jak wynika z ubeckich dokumentów, po aresztowaniu popełnił samobójstwo w gmachu MUBP w Warszawie (prawdopodobnie podczas śledztwa został wypchnięty przez okno z drugiego piętra). 20 czerwca zwłoki por. Kopika zostały przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie przy ulicy Oczki 1. Nie znamy miejsca jego pochówku. Do dnia dzisiejszego nie odnaleziono szczątków por. Stanisława Kopika ps. „Zemsta”.