Ogólnopolskie Uroczystości 79 rocznicy powstania NSZ w Słupsku - plakat

Potrójne uroczystości w Słupsku

Aktualności

Po raz kolejny w Słupsku uroczyście obchodziliśmy 82. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, Dzień Sybiraka i 79. rocznicę powołania Narodowych Sił Zbrojnych.

Rocznica agresji Związku Sowieckiego na II Rzeczpospolitą Polską w dniu 17 września zbiega się z obchodami Światowego Dnia Sybiraka. Uroczystości upamiętniające te bolesne wydarzenia zostały zorganizowane przez Urząd Miejski w Słupsku. Odbyły się na Cmentarzu Starym w pobliżu Krzyża Katyńskiego, który upamiętnia ofiary stalinowskiego terroru – polskich oficerów oraz wszystkich Polaków poległych i maltretowanych na Kresach Wschodnich. Dzięki żołnierzom 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża obchody otrzymały uroczystą oprawę. Po wspólnie odśpiewanym hymnie Polski zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia, po których odbył się apel poległych. Kompania Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

Dwa dni później, 19 września 2021 roku, również na Cmentarzu Starym w Słupsku odbyły się ogólnopolskie uroczystości 79. rocznicy powołania Narodowych Sił Zbrojnych zorganizowane przez Związek Żołnierzy NSZ. Organizacja wojskowa NSZ powstała na mocy rozkazu płk. Ignacego Oziewicza ps. „Czesław” w dniu 20 września 1942 roku.
W ramach obchodów rocznicy tego wydarzenia odsłonięto tablicę pamiątkową „W hołdzie żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych poległym w walce o wolną i niepodległą Polskę przeciwko niemieckiemu i sowieckiemu okupantowi”. Jest to pierwsza na Pomorzu Środkowym tablica upamiętniająca oficerów i żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. W wydarzeniu wzięli udział kombatanci Narodowych Sił Zbrojnych: płk Antoni Olbromski ps. „Tolek”, ppor. Edward Ciupak ps. „Mały”, członkowie i sympatycy Związku Żołnierzy NSZ oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Materiał z obu uroczystości zrealizowany przez TV Słupsk można obejrzeć pod linkiem: