Powieść Wacława Holewińskiego „Lament nad Babilonem”

Wydawnictwa

„Lament nad Babilonem” to powieść o losach płk. Tadeusza Danilewicza, Komendanta Głównego NZW.

Płk. Tadeusz Danilewicz był przez długie lata wykreślany z kart naszej historii. Wybitny żołnierz i dowódca, szef sztabu NSZ-AK i Komendant Główny NZW. Książka zawiera dokumentalne uzupełnienie – niepublikowane dotychczas fotografie pochodzące z archiwum rodziny płk. Tadeusza Danilewicza oraz jego obszerny życiorys napisany przez wnuczkę, panią Marię Panenkę-Mazur.

 

Od czasu pierwszego wydania powieści wyrosło nowe pokolenie czytelników, których z pewnością zafascynują losy płk. Danilewicza. Wiele wątków wydaje się nabierać dziś nowych znaczeń, czytelnik odkrywa coraz to nowe punkty odniesienia. Powieść otrzymała liczne nagrody, w tym I wyróżnienie Nagrody im. Józefa Mackiewicza, czy nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.

 

Wacław Holewiński – działacz opozycji w PRL, współtwórca podziemnego Wydawnictwa Przedświt, więzień polityczny, prawnik i wreszcie znany pisarz – temat „Żołnierzy Wyklętych” traktuje ze szczególnym względem. Jest współautorem scenariusza do filmu „Historia Roja”, a jego niedawno wydana powieść Opowiem ci o wolności, o dwóch bohaterkach NSZ, „Żołnierkach Wyklętych”, również znajduje się na listach bestsellerów.

 

Napisali o książce:

Napisaną ze szlachetną prostotą opowieścią o losach niezłomnego polskiego żołnierza przenosi nas Holewiński w inny, lepszy świat. Świat, w którym pojęcia honoru, patriotyzmu i ofiarności nie były pustymi słowami. Aż nie chce się stamtąd wracać.

Rafał A. Ziemkiewicz

 

Opowieść o płk. Tadeuszu Danilewiczu ps. „Doman”, „Kossak”, „Kuba” polecam podwójnie. Po pierwsze, to jeden z najważniejszych oficerów polskiej konspiracji niepodległościowej 1939-1945. Był m.in. szefem sztabu NSZ-AK i Komendantem Głównym Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Nikt tak precyzyjnie a jednocześnie lakonicznie nie wyłożył w jednym z rozkazów NZW istoty dalszej walki o niepodległość Polski, jak on.

Po drugie, to fascynująca osobowość, człowiek niezwykle skromny, którego losy jak w soczewce skupiły wszystko to, co przechodzili Polacy od 1918 r. do ponownej utraty wolności po II wojnie światowej. Dziś, gdy Żołnierze Wyklęci wracają do nas w pełnej chwale, Autor może być dumny, że tak bardzo się do tego przyczynił, fascynująco opowiadając nam o jednym z nich.

Leszek Żebrowski

 

Źródło: Wydawnictwo Arwil