marsz wyszkowo

Relacja z Wyszkowskiego Marszu w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Aktualności Inicjatywy ZŻNSZ

W niedzielę, 27 lutego 2022 roku, ulicami Wyszkowa przemaszerował Marsz w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

Na placu miejskim o godzinie 19.00 zgromadziło się około 100 osób. Zapalono symboliczne pochodnie. Do zgromadzonych przemówił Adrian Handzel, jeden z organizatorów, reprezentujący „Wyszkowskich Patriotów”. Podczas swojego przemówienia podkreślił niezłomną walkę Żołnierzy Wyklętych, ale również odniósł się do zbioru wartości, który wskazują nieugięci Bohaterowie:

W dzisiejszej Polsce pamięć o niezłomnych Bohaterach tego kraju wróciła, dla nas ich historia stanowi kodeks wartości, na którym musimy budować przyszłość naszej Ojczyzny…

Odczytajmy na nowo Ich dziedzictwo. Pokażmy, że Polska upomina się o Pamięć. Bo póki ona będzie trwać, tak długo Żołnierze Wyklęci będą żywym świadectwem dla kolejnych pokoleń tego kraju.

Następnie głos zabrała przedstawicielka Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Izabela Strojek, która podkreśliła, że to m.in. za sprawą ZŻNSZ obchodzimy dzień 1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Po przemówieniach utworzono kolumnę marszową, na której czele ulokowano portrety trzech Żołnierzy Wyklętych ziemi wyszkowskiej i pułtuskiej. W panteonie Bohaterów tegorocznego marszu wyróżniono: Dariusza Kieliszka ps. „Ponury”, Jana Kmiołka ps. „Wir” oraz Stanisława Łaneckiego ps. „Przelotny”. Portrety maszerowały w towarzystwie Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13. Pułku Piechoty. Tuż za nimi podążał transparent organizatora i uczestnicy marszu. W uroczystościach wzięła udział duża grupa kibiców lokalnego klubu MZKS Bug Wyszków, który był współorganizatorem inicjatywy. Podczas marszu skandowano hasła patriotyczne i katolickie. Podkreślano heroizm Żołnierzy Wyklętych oraz przytoczono biografię trzech ww. Bohaterów.

Około godziny 20.00 marsz dotarł pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych i Ofiar Terroru Komunistycznego. Członkowie GRH zaciągnęli pod pomnikiem wartę honorową, a organizator odczytał Apel Pamięci Poległych i Zamordowanych przez komunistów Żołnierzy Wyklętych. Tuż po apelu odczytano modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych i złożono kwiaty. Następnie organizatorzy poprosili o minutę ciszy, po której rozległ się utwór „Śpij Kolego”, wykonany tradycyjnie na trąbce. GRH 13. Pułku Piechoty oddała salwę honorową. Wyszkowski Marsz w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

Organizatorzy uroczystości „Wyszkowscy Patrioci” oraz „Bugoholicy” podziękowali za obecność patronom medialnym, Pułtuskiej GRH 13. Pułku Piechoty, Związkowi Żołnierzy NSZ oraz wszystkim obecnym mieszkańcom Wyszkowa i okolic.

fot. Natalia i Karol Dądera