Rocznica śmierci mjr. Władysława Kołacińskiego

Aktualności

W dniu 8 listopada 1995 r. w Płocku zmarł legendarny dowódca oddziałów Akcji Specjalnej Narodowych Sił Zbrojnych kpt./mjr Władysław Kołaciński ps. „Żbik”. Dowodzony przez niego oddział był jednym z najliczniejszych oddziałów partyzanckich podczas II wojny światowej. Działający na Kielecczyźnie oddział AS NSZ kpt. „Żbika” nigdy nie został pokonany w bitwie przez Niemców. Żołnierze byli jednolicie umundurowani, dobrze uzbrojeni i przeszkoleni.

Po utworzeniu Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oddział kpt. Władysława Kołacińskiego wszedł w skład 204. Pułku Piechoty NSZ. Oddział nie wyszedł w styczniu 1945 r. z Brygadą Świętokrzyską na Zachód, gdyż został odcięty przez wojska sowieckie od głównych sił brygady. Kpt. Władysław Kołaciński ps. „Żbik” rozwiązał podległy mu oddział, ale już w kwietniu odtworzył go ponownie. Prowadził działania skierowane przeciwko okupantowi sowieckiemu oraz polskim komunistom na terenie powiatu piotrkowskiego.

We wrześniu 1945 r. wysłał słynny list do Urzędu Bezpieczeństwa w Piotrkowie Trybunalskim, w którym obiecał ujawnienie się i zdanie broni. Na posterunek milicji w Woźnikach dostarczył wóz z bronią, po czym zarówno kpt. Władysław Kołaciński ps. „Żbik” jak i jego żołnierze zniknęli…

Na zdjęciu mjr Władysław Kołaciński w mundurze Polskiej Kompanii Wartowniczej nr 4002 przy armii USA na terenie amerykańskiej strefy okupacyjnej Niemiec.

Mundury koloru granatowego w Polskich Kompaniach Wartowniczych wprowadzono w kwietniu 1946 r. Wcześniej polscy żołnierze nosili mundury Wojska Polskiego. 4002 Kompania Wartownicza stacjonowała w niemieckim Kaiserslautern. Na mundurze baretki Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, a nad nimi baretka oznaczająca dwukrotne odniesienie ran w walce.

Cześć Jego Pamięci!