Trwają prace nad nową publikacją wspomnieniową

Wydawnictwa

Jesteśmy w trakcie przygotowywania nowej publikacji wspomnieniowej o żołnierzu Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowej Organizacji Wojskowej por. Franciszku Przeździeckim.

Prezes Związku Żołnierzy NSZ Karol Wołek odwiedził Ziemię Łomżyńską, skąd pochodzi Bohater, w celu zebrania materiałów oraz wykonania zdjęć, które zostaną umieszczone w publikacji. Trwa praca nad tekstem i opracowaniem dokumentów źródłowych. Publikacja ukaże się jesienią i będzie zawierała dotąd niepublikowane wspomnienia, zdjęcia i dokumenty.

Por. Franciszek Przeździecki ps. „Tolek” urodził się w 1930 r. Był żołnierzem konspiracji NSZ/NZW w latach 40. i 50. XX wieku na terenie Ziemi Łomżyńskiej. Działał jako łącznik dowódcy – dostarczał w ustalone miejsca meldunki dowództwa Komendy Powiatowej Ostrów Mazowiecka o kryptonimie „Olkusz”. W 1980 r. zakładał NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w województwie łomżyńskim, za co został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka por. Franciszek Przeździecki został odznaczony 21 marca 2018 r. Złotym Medalem za „Zasługi dla obronności kraju”.

Wspomnienia por. Przeździeckiego mają wysoką wartość źródłową, bowiem opisują życie społeczne w II Rzeczpospolitej i podczas II wojny światowej oraz polskie podziemie niepodległościowe w czasie wojny i po jej zakończeniu.