Uroczystości 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Okręgu Mazowieckim

Aktualności Inicjatywy ZŻNSZ
Członkowie Okręgu Mazowieckiego Związku Żołnierzy NSZ zorganizowali w tym roku trzy wydarzenia upamiętniające powstańców warszawskich podczas obchodów 78.rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

W dniu 31 lipca 2022 r. w Konstancinie-Jeziornie odbyła się uroczystość przypominająca o udziale w powstaniu warszawskim Samodzielnego Batalionu NSZ im. bryg. Mączyńskiego, który utworzony został na terenie Konstancina-Mirkowa. O tym fakcie informuje jedna z tablic w tamtejszym kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP.  Msza święta w intencjach powstańców warszawskich w tym kościele rozpoczęła niedzielne uroczystości. Mszę uświetnił poczet sztandarowy strażaków z OSP Bielawa, ze sztandarem Samodzielnego Batalionu NSZ im. bryg Mączyńskiego. Po mszy i złożeniu kwiatów pod tablicą w kościele oraz przy pobliskiej przychodni, uczestnicy przemieścili się w okolice ronda św. Jana Pawła II w Konstancinie, gdzie złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Batalionu im. Mączyńskiego. Ostatnim punktem uroczystości były odwiedziny u łączniki Batalionu, kpt. Barbary Kulińskiej-Żugajewicz ps. „Zula”.

W dniu 1 sierpnia o godzinie 17 członkowie i sympatycy Związku Żołnierzy NSZ Okręgu Mazowieckiego jak co roku uczcili pamięć powstańców warszawskich przy kwaterze Narodowych Sił Zbrojnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W dniu 6 sierpnia odbył się spacer historyczny śladami Batalionu NOW-AK Gustaw-Harnaś, który w tym roku skoncentrowany był na okresie „śródmiejskim” Batalionu. Uczestnicy odwiedzili między innymi pl. Napoleona (Powstańców Warszawskich), ulice Czackiego, Traugutta czy Warecką. Spacer zakończył się pod kościołem pw. Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście, gdzie Batalion stoczył jedną z najcięższych walk. Spacer zorganizował Związek Żołnierzy NSZ Okręg Mazowiecki oraz Projekt Historyczny – Konspiracja.