95. rocznica urodzin mjr Marii Kowalewskiej ps. „Myszka”

Aktualności Bez kategorii

W dniu 12 sierpnia 2022 roku w Toruniu uroczyście obchodziliśmy 95. rocznicę urodzin mjr Marii Kowalewskiej ps. „Myszka”. Niestety „Myszki” już z nami nie ma, odeszła na wieczną wartę 20 października 2021 roku. Była osobą takiego formatu, że pamięć o niej nigdy nie przeminie. Miejsce Jej spoczynku stało się stałym punktem, który odwiedzamy w trakcie patriotycznych uroczystości. Rodzina, żołnierze, przyjaciele, członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, młodzież szkolna spotyka się tutaj, by powspominać Jej obecność wśród nas.

Uroczystości rozpoczęły się przy grobie złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. Następnie odbyło się tradycyjne spotkanie rodziny i przyjaciół w leśnej posiadłości „Myszki” w Smogorzewcu z udziałem mjr. Stanisława Wierzchuckiego ps. „Błyskawica”.


W dniu 1 sierpnia 2022 roku obchodziliśmy 78. rocznicę powstania warszawskiego. Mjr Maria Kowalewska brała udział w walkach jako sanitariuszka w szpitalu polowym, w gmachu sądu przy ulicy Leszno. W tym dniu przy grobie „Myszki” odsłoniliśmy tabliczkę z Jej życiorysem, zdjęciem i kodem QR z linkiem do wywiadu, jakiego udzieliła Karolowi Wołkowi. Krzyż brzozowy przekazali Bydgoscy Patrioci.

W uroczystości udział wziął syn Witold Kowalewski z żoną Ewą, przyjaciele, członkowie Związku Żołnierzy NSZ, żołnierze z Centrum Szkolenia WOT z Torunia z komendantem płk. Edwardem Chyłą oraz żołnierze amerykańscy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois z generałem Rodneyem Boyd, a także władze Torunia. Centrum Szkolenia WOT wystawiło przy grobie wartę honorową. Mjr Maria Kowalewska ps. „Myszka” jest matką chrzestną dwóch sztandarów: Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Centrum Szkolenia WOT. Obie jednostki złożyły na grobie kwiaty. Zapalono także znicze.