XII Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Aktualności

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie zaprasza na XII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który po raz kolejny przejdzie ulicami Lublina. Wydarzenie odbędzie się 1 marca (środa) 2023 roku.

Przed XII Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych o godz. 17:30 odbędzie się pokaz laserów pt. „Historia żywa – Żołnierze Wyklęci”, który zostanie wyświetlony na budynku Poczty Głównej przy Placu Litewskim w Lublinie. Po zapadnięciu zmroku za pomocą laserów na gmachu poczty zostaną wyświetlone wizerunki Żołnierzy Wyklętych z Lubelszczyzny, symbolika polskiego podziemia niepodległościowego i animacje związane z tematyką, urozmaicone akompaniamentem muzycznym i efektami scenicznymi. W tej atrakcyjnej formie upamiętnimy naszych Bohaterów z Lubelszczyzny. Pokaz posiada duże walory edukacyjne: propaguje wizerunki żołnierzy podziemnego Wojska Polskiego z Lubelszczyzny, ich przynależność organizacyjną i symbolikę historyczną w przystępnej dla dzieci i młodzieży formie. Wizerunki zostały stworzone na podstawie zachowanych zdjęć archiwalnych.

XII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyruszy o godzinie 17.50 z Placu Litewskiego, przejdziemy ulicami Krakowskie Przedmieście i Grodzka na Plac Zamkowy, gdzie odbędzie się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Zaporczyków.

1 marca upamiętnimy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie złożyli broni i po zakończeniu II wojny światowej, walczyli o niepodległość Polski, żebyśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym i demokratycznym państwie polskim.

Zapraszamy do wzięcia udziału w pokazie laserów i XII Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1204504996837691