Mjr Maria Kowalewska ps. „Myszka” na poligonie w Czerwieńsku

Mjr Maria Kowalewska ps. „Myszka” na poligonie w Czerwieńsku

Aktualności

16 września 2021 roku, w przededniu 82. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę major Maria Kowalewska ps. „Myszka”, na specjalne zaproszenie dowództwa 4. Zielonogórskiego Pułku Wojsk Przeciwlotniczych im. gen. dyw. Stefana „Grota” Roweckiego, odwiedziła żołnierzy jednostki na terenie poligonu w Czerwieńsku.

Mjr Kowalewska wzięła udział w serii wykładów zorganizowanych dla żołnierzy. Po wykładach odbył się panel, w którym udział wzięła „Myszka”, sanitariuszka w powstaniu warszawskim, i weteran misji wojskowej poza granicami kraju. Uczestnicy panelu opowiadali o swoich przeżyciach z okresu wojny i misji wojskowej. Mimo że wydarzenia te dzieli prawie 80 lat, to patriotyzm i oddanie całego swojego życia Ojczyźnie jest zawsze taki sam. Nie ma znaczenia, czy składasz przysięgę wierności w konspiracji przed dowódcą oddziału Samodzielny Batalion Narodowych Sił Zbrojnych im. Brygadiera Mączyńskiego, czy składasz ją Polsce w czasach współczesnych. Analogie były zauważalne dla wszystkich słuchaczy.

Mjr Maria Kowalewska ps. „Myszka” w Izbie Pamięci 4zpplot zapoznała się z historią jednostki i wpisała się do księgi pamiątkowej:

Nasze pokolenie walczyło w imię wartości Bóg, Honor, Ojczyzna, a teraz wy młodzi musicie nieść te hasła w przyszłość.

Następnie uczestniczyła w pokazach uzbrojenia, podczas których ogromnie ją zaciekawiło, jak żołnierze namierzają wroga i strącają pozorowane samoloty. Na zakończenie wizyty gratulowała im służby i życzyła jak największej ilości trafień w obronie Ojczyzny.

W spotkaniach wzięła udział wiceprezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Alicja Siałkowska.