Kalendarium 26 lipca

kalendarium lipiec

Kalendarium: 26 lipca

1906

W Berlinie urodziła się ppor. Irena Iłłakowicz, z domu Mędrzycka, ps. „Irena”, „Barbara Zawisza”, agentka wywiadu Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy i Narodowych Sił Zbrojnych. Zamordowana w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach w Warszawie 4.10.1943 roku.

1941

Z powodu odmowy podpisania manifestu skierowanego do Polaków, w sprawie wystąpienia razem z III Rzeszą przeciw Związkowi Sowieckiemu, w Poznaniu Niemcy aresztowali Adolfa Bnińskiego ps. „Białoń”, Głównego Delegata Rządu II Rzeczypospolitej Polskiej na ziemie wcielone do III Rzeszy. Uwięzili go w poznańskim Forcie VII. Zamordowany został w nocy 7/8.07.1942 roku, prawdopodobnie pod Stęszewem.

1944

Pod Olesznem, powiat włoszczowski, współpracujące oddziały por. Władysława Kołacińskiego ps. „Żbik” (Narodowe Siły Zbrojne) i por. Mieczysława Tarchalskiego ps. „Marcin” (Armia Krajowa) stoczyły bitwę z niemieckim oddziałem SS, który jechał do Oleszna w celu spacyfikowania miejscowości. Zginęło 18 SS-manów. Poległo 4 żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, 6 odniosło rany.