Kalendarium 7 listopada

kalendarium listopad

Kalendarium: 7 listopada

1891

W Suchodębiu, powiat kutnowski, urodził się Franciszek Urbański, poseł na Sejm II Rzeczypospolitej Polskiej, działacz Chrześcijańsko-Narodowego Stronnictwa Pracy i Obozu Zjednoczenia Narodowego, powstaniec warszawski, skazany w 1945 roku przez sowiecki sąd wojskowy w Moskwie w procesie 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Był także jednym z 12 zakładników wskazanych Niemcom w akcie kapitulacji Warszawy z 28 września 1939 roku.

1922

W Wołominie k. Warszawy urodził się Jerzy Nachtman ps. „Kazik Olecki”, „Wołomiński”, żołnierz Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy i Narodowych Sił Zbrojnych.

1939

W Paryżu generał Władysław Sikorski objął urząd Generalnego Inspektora i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.

1939

W parku miejskim w Kościanie (Wielkopolska) gestapo rozstrzelało 45 Polaków, a na początku 1940 roku w lesie pod Jarogniewicami, powiat kościański, Niemcy zagazowali ponad 530 pacjentów Zakładu Psychiatrycznego z Kościana.

1944

Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych opuściła Hutę Drewnianą, powiat radomszczański, i przeniosła się do miejscowości Krępa. Podczas nocnego marszu, omijając Radomsko, pokonała ponad 30 km.