Mjr Maria Kowalewska ps. "Myszka". Bydgoszcz, 1.03.2021 r.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Bydgoszcz 2021

Aktualności

W dniu 1 marca 2021 roku przedstawiciele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wzięli udział w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które w Bydgoszczy i Białych Błotach zorganizowali Bydgoscy Patrioci.

Już od godziny 8.00 rano, w różnych miejscach miasta, miały miejsce liczne wydarzenia. Na cmentarzach, szczególnie na tym przy ulicy Kcyńskiej, gdzie w bezimiennych dołach grzebani byli nasi Bohaterowie zamordowani przez UB, został oddany hołd „Żołnierzom Wyklętym”. Tradycyjnie zostały postawione kolejne poświęcone brzozowe krzyże. Stoją na grobach już odnalezionych i zidentyfikowanych „Żołnierzy Wyklętych”, ale także w innych miejscach cmentarza, symbolizując tych jeszcze poszukiwanych.

Kulminacyjnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w kościele oo. jezuitów pw. św. Andrzeja Boboli. Jednym z celebrantów był ksiądz Jarosław Wąsowicz. Udział we mszy wzięły sztandary związków kombatanckich oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych. Podczas mszy poświęcone zostały brzozowe krzyże dla „Żołnierzy Wyklętych”. Po mszy Romuald Rajs, syn kpt. „Burego”, wręczył kolejne medale imienia swojego ojca osobom propagującym prawdziwe informacje na temat kpt. „Burego” i żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Wśród wyróżnionych był ksiądz Jarosław Wąsowicz i członkowie Bydgoskich Patriotów.

Po mszy uczestnicy uroczystości, wznosząc okrzyki na cześć Bohaterów i NSZ, przeszli pod areszt śledczy na Wałach Jagiellońskich, w którym katowani i mordowani byli żołnierze podziemia antykomunistycznego. Przy krzyżu, upamiętniającym pomordowanych w tym ciągle czynnym areszcie, złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i odśpiewaliśmy Hymn Polski.

Udział w obchodach wzięli członkowie organizacji i ugrupowań patriotycznych: Bydgoscy Patrioci, członkowie Okręgu Bydgoszcz ŚZŻAK z weteranem kpt. Wacławem Leganem z 3. Wileńskiej Brygady AK, działacze Obozu Narodowo-Radykalnego z Brygady Kujawsko-Pomorskiej i Młodzieży Wszechpolskiej. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych reprezentowały mjr Maria Kowalewska ps. „Myszka” z Samodzielnego Batalionu NSZ im. Brygadiera Mączyńskiego i wiceprezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ Alicja Siałkowska.

Zdjęcia: Bydgoscy Patrioci i portal Bydgoszcz24.pl