Mjr Maria Kowalewska ps. „Myszka”. Toruń, 15.08.2021 r.

Święto Wojska Polskiego w Toruniu

Aktualności

W dniu 15 sierpnia 2021 roku członkowie Koła Toruń Okręgu Wielkopolska Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych uczcili w Toruniu Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Matka Boża jest odwieczną patronką polskich żołnierzy i święto to zostało ustanowione, by upamiętnić zwycięstwo sił polskich nad sowiecką nawałą w 1920 roku. Dokładnie 15 sierpnia 1920 roku oddziały 21. Dywizji Górskiej sforsowały Wieprz pod Kockiem i przystąpiły do kontrofensywy. W jej efekcie rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Święto Żołnierza w dniu 15 sierpnia zostało zatwierdzone przez gen. Stanisława Szeptyckiego, Ministra Spraw Wojskowych w rządzie RP, rozkazem nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Oto fragment rozkazu:

„W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.

W Toruniu obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym koncelebrowaną przez biskupa Wiesława Śmigla i księży kapelanów wojskowych, z udziałem wojska i weteranów. Po mszy przemaszerowaliśmy z pocztami sztandarowymi, kompanią honorową Wojska Polskiego i orkiestrą wojskową na Nowy Rynek. Razem z licznie zebranymi mieszkańcami miasta uczestniczyliśmy w Apelu Poległych.

Gośćmi honorowymi uroczystości były: mjr Maria Kowalewska ps. „Myszka”, z Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych im. Brygadiera Mączyńskiego, członek Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, i mjr Kazimiera Zańczuk ps. „Kruszynka”, łączniczka i sanitariuszka Placówki Wola Uhruska (7. pp AK), członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Toruń.

W godzinach popołudniowych w Forcie IV w Toruniu członkowie Związku Żołnierzy NSZ wzięli udział w zaprzysiężeniu nowych członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Młodzi strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1909 w Toruniu złożyli przysięgę na ręce mjr Marii Kowalewskiej ps. „Myszka”, sanitariuszki w powstaniu warszawskim.

 

z