IV Kongres Środowisk Patriotycznych Polski Północnej

Aktualności

W Bydgoszczy 15 kwietnia 2023 roku odbył się IV Kongres Środowisk Patriotycznych Polski Północnej. Spotkanie miało miejsce w siedzibie Bydgoskich Patriotów, którzy byli organizatorami wydarzenia. Pierwsze dwa kongresy odbywały się w Olsztynie, a trzeci w Elblągu.

Pieczę nad wydarzeniem sprawował Jacek Gierwatowski prezes Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Kongres sprawnie poprowadził Marcin Górski z Bydgoskich Patriotów. Uroczystość rozpoczęto Modlitwą Żołnierzy NSZ. Następnie Sławek Dybowski, przy akompaniamencie gitary, wykonał szereg pieśni patriotycznych.

Gościem honorowym kongresu był Andrzej Stryjewski, syn żołnierza AK i NSZ sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko” skazanego przez komunistyczny sąd na 38-krotną karę śmierci. Pan Andrzej kilka dni wcześniej obchodził 79. urodziny. Od organizatorów w upominku otrzymał publikację „Historia Jazdy Polskiej”, a zebrani odśpiewali mu „100 lat”.

Podczas Kongresu Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych reprezentowali Jacek Gierwatowski prezes Okręgu Pomorskiego i Witold Kowalewski z Koła Toruń. Wśród obecnych byli również: Joanna Kowalska, reprezentująca zarówno ZŻNSZ jak i Koło Toruń ŚZŻAK, reprezentacje Młodzieży Wszechpolskiej Okręgu Pomorskiego i Okręgu Kujawsko-Pomorskiego, Józef Żernicki z Koła Pomorskiego ŚZŻAK, Mariusz Kowalski z Fundacji „Pomoc Patrioty” z Olsztyna, Andrzej Skrobun, potomek żołnierza walczącego pod dowództwem Władysława Łukasiuka ps. „Młot”, Grażyna Wosińska, dziennikarka z Elbląga, oraz kpt. żeglugi wielkiej Andrzej Żak, działacz patriotyczny z Kaszub.

Na początku spotkania podsumowano działalność środowisk patriotycznych od poprzedniego zjazdu i wykonanie planów z Kalendarium. Z satysfakcją podkreślono, że wszystkie zaplanowane wydarzenia odbyły się. Dodatkowo dzięki Stowarzyszeniu im. kpt. Antoniego Rymszy ps. „Maks” z Choczewa od 17 kwietnia 2023 na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Choczewie udało się otworzyć wystawę historyczną „Droga do Niepodległej”, na której umieszczono czternaście postaci żołnierzy Narodowych Sił Zbrojonych. W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem chcemy w lipcu wesprzeć organizatorów przy oznaczaniu trasy i sprawnym przebiegu kolejnego Biegu Pamięci „Tropem Wilczym” w Choczewie.

Podczas zjazdu ustalono elementy graficzne i nazwę nieformalnej organizacji jako „Środowisko Patriotyczne Polski Północnej”. Poczyniono plany na przyszłość i rozłożono na etapy realizacji. Ważnym elementem jest pozyskanie środków, bo zamierzenia są ważne społecznie, jak m.in. wydanie książki Grażyny Wosińskiej o sierż. Wiktorze Stryjewskim ps. „Cacko”, która stałaby się kanwą do powstania filmu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Gryf” z Pomorza Zachodniego. Inicjatywa ze wszech miar godna wsparcia. Wśród wspólnych planów jest również organizowany przez Andrzeja Żaka wyjazd do Wilna i Turgieli oraz uroczystość w Krynicy Morskiej w rocznicę zamordowania przez służby komunistyczne księdza Sylwestra Zycha. Bardzo cieszy wzajemna pomoc i współpraca środowisk patriotycznych. Wg uczestników kongresu poprawić należy promocję w mediach społecznościowych oraz zbudować stronę www i zaktywizować działaczy.

Termin następnego V Kongresu został ustalony na 16 września 2023 roku w Elblągu i będzie połączony z 81. rocznicą powstania Narodowych Sił Zbrojnych.W programie msza święta, turniej piłkarski, marsz pamięci żołnierzy NSZ, konferencja i koncert. Kongres zakończył wykład prawnika o możliwościach działania i pozyskiwania funduszy.