Kalendarium 12 lipca

kalendarium lipiec

Kalendarium: 12 lipca

1946

W nocy 12/13 lipca, w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic zginął st. sierż. Edward Michalik ps. „Kanar”, „Kanarek”, dowódca Kompanii „Burza” Narodowych Sił Zbrojnych, który wpadł w zasadzkę zorganizowaną przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Ciało wywieziono do Bielska-Białej. Do dziś nie wiemy, gdzie został pogrzebany.

1948

Pod Pniewem Wielkim, powiat ciechanowski, na skutek donosu komunistyczna grupa operacyjna Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaatakowała na kwaterze patrol st. sierż. Ildefonsa Żbikowskiego ps. „Tygrys” z oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. W walce zginęli Henryk Fabisiak ps. „Lew” i Eugeniusz Kurach ps. „Orzeł”. Jeden żołnierz NZW został ranny.

1949

W pobliżu wsi Łacha, powiat kolneński, w dniach 12–14 lipca w walce z komunistyczną obławą Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego zginęli sierż. Bronisław Chrzanowski ps. „Chrzan”, „Ostry”, „Orzeł”, dowódca oddziału bojowego Komendy Powiatu „Łuków-Łużyca” Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz jego podkomendni: Marian Pieloch ps. „Marek” i Dominik Milewski ps. „Sokół”.