kalendarium NSZ 14 X

Kalendarium 14 października

kalendarium październik

Kalendarium: 14 października

1939

Polski okręt podwodny ORP „Orzeł” przedarł się z Bałtyku na Morze Północne i dotarł do portu w Rosyth (Wielka Brytania).

1942

W Radomiu, na terenie przejętej przez Niemców fabryki broni, powieszono 26 polskich pracowników w odwecie za przekazywanie produkowanych pistoletów Vis żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego.

1946

Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali Stanisławę Wójcikiewicz ps. „Zuch”, łączniczkę kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek” dowódcy Zgrupowania VII Śląskiego Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych.

1946

W krakowskim więzieniu komuniści zamordowali kpt. Tadeusza Gajdę ps. „Tarzan”, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej, dowódcę oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na Rzeszowszczyźnie. Został skazany na śmierć przez komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie.

1951

We wsi Kadzielnia, powiat przasnyski, w wyniku obławy grupy operacyjnej Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędu Bezpieczeństwa na patrol Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Stanisława Kakowskiego ps. „Kaźmierczuk” w walce zginęli: Henryk Kakowski ps. „Herkules” (syn „Kaźmierczuka”) i Jerzy Miączyński ps. „Bohun”. „Kaźmierczuk” popełnił samobójstwo. Pośmiertnie został mianowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego.