kalendarium NSZ 20 X

Kalendarium 20 października

kalendarium październik

Kalendarium: 20 października

1926

W Grajewie na Podlasiu urodził się por. Józef Dąbrowski ps. „Prędki”, żołnierz Pogotowia Akcji Specjalnej Powiatu Grajewo Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 1946 roku został skazany zaocznie na karę śmierci.

1943

Z rozkazu dowódcy SS na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Franza Kutschery w publicznej egzekucji w okolicach Dworca Gdańskiego zostało rozstrzelanych 20 warszawiaków przywiezionych z Pawiaka.

1943

W Batorzu, powiat janowski, Niemcy spalili dom Wojciecha Wiechnika komendanta Placówki Narodowych Sił Zbrojnych oraz aresztowali żonę i szwagierkę komendanta. Kobiety zamordowano w niemieckim więzieniu na Zamku w Lublinie.

1944

Generał Zygmunt Broniewski ps. „Bogucki” został mianowany Komendantem Głównym Narodowych Sił Zbrojnych.

1944

W okolicy Maluszyna, powiat radomszczański, podczas potyczki z komunistami poległ kpr. pchor. Stanisław Szczerbiński ps. „Dobek”, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

1945

Komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu skazał na 10 lat więzienia Franciszka Krawczykowskiego ps. „Adam Adamczyk”, „Kuźma”, żołnierza wywiadu Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy i Centrali Służby Wywiadowczej Dowództwa Narodowych Sił Zbrojnych.