kalendarium NSZ 27 III

Kalendarium 27 marca

kalendarium marzec

Kalendarium: 27 marca

1943

W Warszawie na dziedzińcu więzienia na Pawiaku Niemcy rozstrzelali 140 więźniów. Masowa egzekucja została przeprowadzona w odwecie po akcji odbicia pod Arsenałem przewożonych z siedziby gestapo na Pawiak więźniów. Zakończona sukcesem akcja Grup Szturmowych Szarych Szeregów zaskoczyła Niemców.

1945

W Pruszkowie sowieckie NKWD aresztowało przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego przybyłych na spotkanie porozumiewawcze z przedstawicielami Związku Sowieckiego. Spotkanie było operacją NKWD i kontrwywiadu sowieckiego zorganizowaną przez gen. Iwana Sierowa (pod fałszywym nazwiskiem Iwanow). W tym dniu zatrzymano wicepremiera Jana Stanisława Jankowskiego, gen. Leopolda Okulickiego, Kazimierza Pużaka. Razem z przedstawicielami PPP aresztowanymi następnego dnia zostali wywiezieni samolotem do więzienia w Moskwie na Łubiance. Proces 16 przedstawicieli PPP odbył się w Moskwie, przed sądem Związku Sowieckiego i na mocy prawa sowieckiego. Było to niezgodne z przepisami prawa międzynarodowego.

1948

Rozkaz Komendy Okręgu Białystok Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z dnia 27 marca 1948 roku o awansowaniu plut. Stanisława Grabowskiego ps. „Wiarus”, „Szalony” do stopnia sierżanta.