kalendarium NSZ 3 XII

Kalendarium 3 grudnia

grudzień kalendarium

Kalendarium: 3 grudnia

1916

W Przededworzu k. Chmielnika urodził się por. Stanisław Grabda ps. „Bem”, „Vir-Olszyna”, oficer Wojska Polskiego, Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, Narodowych Sił Zbrojnych, Brygady Świętokrzyskiej NSZ, Armii Krajowej.

1941

W Moskwie gen. Władysław Sikorski rozmawiał z Józefem Stalinem o ewakuacji do Iranu żołnierzy utworzonej w Związku Sowieckim Armii Polskiej.

1943

W Warszawie przy ulicy Puławskiej, z rozkazu Franza Kutschery dowódcy SS i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, Niemcy rozstrzelali publicznie 100 więźniów Pawiaka, w odwecie za przeprowadzony w tym miejscu poprzedniego dnia atak żołnierzy Armii Krajowej na niemieckie samochody policyjne.

1948

W Gliwicach funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali ppor. Kazimierza Chmielowskiego ps „Rekin”, żołnierza Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, 3. i 5. Wileńskiej Brygady AK, zastępcę dowódcy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Komunistyczny sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano w Białymstoku 1.04.1950 roku.

1949

W Mężeninie, powiat łomżyński, komunistyczna grupa operacyjna Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego zorganizowała obławę na ostatniego komendanta Okręgu Białostockiego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego por. Kazimierza Żebrowskiego ps. „Bąk” i jego syna Jerzego Żebrowskiego ps. „Konar”. Por. Żebrowski dobił rannego w walce syna i popełnił samobójstwo.