Uroczystości pogrzebowe por. Zofii Jankowskiej.

Uroczystości pogrzebowe por. Zofii Jankowskiej

Aktualności

W dniu 23 stycznia 2021 roku w Gródku nad Bugiem pożegnaliśmy por. Zofię Jankowską − kombatantkę Narodowych Sił Zbrojnych Obwodu Sokołów Podlaski. Porucznik Jankowska, za prowadzoną w ramach NSZ działalność niepodległościową, została skazana przez komunistów na karę 15 lat więzienia.

Zofia Jankowska zmarła 19 stycznia 2021 roku przeżywszy 94 lata. Uroczystości pogrzebowe z wojskową asystą honorową odbyły się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gródku. Mszę świętą koncelebrował o. Mieczysław Sołowiej SI. Podczas pogrzebu obecny był sztandar Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, a jego obsadę stanowili żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Spoczęła w rodzinnych grobowcu na pobliskim cmentarzu.

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się tablica upamiętniająca żołnierzy AK, NSZ i WiN, z okolicznych miejscowości, poległych w walce o niepodległą Polskę. Tablica powstała z inicjatywy śp. mjr. Władysława Mroza, byłego prezesa Okręgu Mazowsze Związku Żołnierzy NSZ, a także żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.