Zmarła Teresa Cichowska ps. „Drzazga”

Aktualności Życiorysy

W dniu 16 października zmarła Teresa Cichowska z d. Kołakowska, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego ps. „Drzazga”. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 20 października (wtorek) o godz. 10.00 w Przasnyszu w kościele św. Wojciecha, a pochówek na cmentarzu parafialnym w Pałukach.

Teresa Cichowska od września 1949 r. do 25 lutego 1950 r. udzielała w gospodarstwie swoich rodziców Marianny i Bronisława Kołakowskich we wsi Osyski (pow. ciechanowski) pomocy żołnierzom Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Dnia 25 lutego 1950 r. w zabudowaniach rodzinnych został zlikwidowany czteroosobowy patrol st. sierż. Ildefonsa Żbikowskiego ps. ,,Tygrys”.

W związku z tym zabudowania rodziny Kołakowskich zostały spalone, a majątek skonfiskowany na rzecz Skarbu Państwa. Cała rodzina została poddana okrutnym przesłuchaniom. Zapadły ciężkie wyroki. Bronisław Kołakowski (ojciec) i Zdzisław Kołakowski (brat ) zostali skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano 3 sierpnia 1950 r. w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Obecnie trwają poszukiwania szczątków zamordowanych w celu godnego pochówku. Drugi brat, Jerzy Kołakowski, po trzymiesięcznych okrutnych przesłuchaniach w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Ciechanowie został wypuszczony. Zmarł miesiąc później.

Teresa Cichowska, jej matka Marianna i siostra Irena zostały skazane na kary wieloletniego więzienia. Teresa na 15 lat. Karę odbywała w więzieniu w Bydgoszczy-Fordonie. Po ponad 5 latach ciężkiego więzienia wyszła na wolność w dniu 10 marca 1955 r. W okresie PRL nie mogła znaleźć pracy i nadal doznawała represji i złego traktowania ze strony władz komunistycznych.

Teresa Cichowska została odznaczona m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Patria”.

Cześć Jej Pamięci!