Fordon 2020. Krwawa Niedziela.

81. rocznica Zbrodni Pomorskiej

Aktualności

Wieczorem 10 października 2020 r. w Dolinie Śmierci w Fordonie oddaliśmy hołd obywatelom Bydgoszczy i Pomorza pomordowanym przez Niemców w 1939 roku. W uroczystości wzięli udział przedstawicie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Bydgoskich Patriotów i środowisk narodowych. Zbrodnia niemiecka, nazwana Zbrodnią Pomorską, przyniosła śmierć ponad 1200 Polakom.

W 81. rocznicę Zbrodni Pomorskiej pod pomnikiem ofiar niemieckich najeźdźców złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski i odmówiliśmy modlitwę za zmarłych.

W Fordońskiej Dolinie Śmierci zginęła intelektualna elita grodu nad Brdą i okolicznych miejscowości. Niemiecki najeźdźca w okresie od 12 października do 11 listopada 1939 r. metodycznie wybierał i skazywał na śmierć przez rozstrzelanie nauczycieli, urzędników, księży, handlowców… Niemcy, eliminując polskie elity intelektualne i materialne, liczyli na podporzadkowanie sobie reszty polskiego społeczeństwa. Plan ten na szczęście się nie powiódł, bo na popiołach zamordowanych Polaków wyrosły nowe pokolenia, które pamiętają zbrodnie naszych zachodnich sąsiadów.