kalendarium NSZ 11 XII

Kalendarium 11 grudnia

grudzień kalendarium

Kalendarium: 11 grudnia

1887

W Piotrkowie Trybunalskim urodził się Mieczysław Trajdos ps. „Marek”, prawnik, publicysta, działacz Ligii Narodowej, Narodowej Demokracji, Związku Ludowo-Narodowego, wiceprezes Stronnictwa Narodowego, bliski współpracownik Romana Dmowskiego, inicjator powstania Narodowej Organizacji Wojskowej.

1942

Na Zamojszczyźnie Niemcy spacyfikowali wieś Kitów. Podczas pacyfikacji zamordowali 165 Polaków. Do końca 1942 roku Niemcy spacyfikowali 60 zamojskich wsi i wysiedlili prawie 10 000 Polaków. Wysiedleńców przewożono do obozów przejściowych w Biłgoraju, Zamościu i Zwierzyńcu, gdzie przeprowadzano selekcję. Osoby niezdolne do pracy mordowano, młodych i zdrowych wywożono na roboty przymusowe do III Rzeszy, dzieci o cechach aryjskich kierowano do germanizacji, pozostałych wywożono do niemieckich obozów koncentracyjnych. Do sierpnia 1943 roku spacyfikowano prawie 300 polskich wsi i wysiedlono ponad 100 000 Polaków. Akcję zakończono po pierwszych klęskach na froncie niemiecko-sowieckim.

1943

W Warszawie przy ulicy Leszno, z rozkazu Franza Kutschery dowódcy SS i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, Niemcy rozstrzelali publicznie prawie 30 Polaków przywiezionych z więzienia na Pawiaku.

1943

Oddział Akcji Specjalnej Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem ppor. Leona Cybulskiego ps. „Znicz” rozbroił niemiecką ochronę stacji kolejowej Wilkołaz pod Lublinem, zdobywając broń i amunicję.

1944

W Jarosławiu sowieci aresztowali mjr. Antoniego Choroceja ps. „Pomian”, komendanta Komendy Powiatu Jarosław Narodowej Organizacji Wojskowej.