Kalendarium 18 listopada

kalendarium listopad

Kalendarium: 18 listopada

1903

W Białogonie (obecnie w granicach Kielc) urodził się gen. Eugeniusz Kerner ps. „Kazimierz”, „Młot”, „707”, „Janusz Balcerowski”, dowódca 204. Pułku Piechoty Narodowych Sił Zbrojnych, szef sztabu Okręgu Kieleckiego NSZ.

1939

W Londynie podpisano układ między Polską Marynarką Wojenną a Admiralicją Brytyjską. Na jego podstawie polskie okręty podporządkowano pod względem operacyjnym Admiralicjij. Bazą polskiej floty był port w Plymouth.

1942

Na Lubelszczyźnie Niemcy przeprowadzili pacyfikację dwóch miejscowości w powiecie puławskim: Bochotnicy i Parchatki. Zamordowali 45 oraz 28 Polaków.

1943

W Grodzisku Mazowieckim Niemcy, z rozkazu Franza Kutschery dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, rozstrzelali publicznie 20 Polaków przywiezionych z Pawiaka.

1943

W Żyrardowie Niemcy, z rozkazu Franza Kutschery dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, rozstrzelali publicznie 20 Polaków przywiezionych z Pawiaka.

1943

Niemieckie gestapo oraz ukraińska policja przeprowadziły pacyfikację Równego, województwo wołyńskie. Zamordowano prawie 1900 Polaków, w tym około 100 żołnierzy Armii Krajowej.

1944

W restauracji „Złoty Róg” w Grodzisku Mazowieckim odbyło się spotkanie założycielskie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W skład NZW weszły formacje zbrojne Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW-NSZ i NOW-AK), a także część oddziałów Armii Krajowej, po jej samorozwiązaniu w styczniu 1945 roku.

1944

W Lasocinie, powiat kielecki, dowództwo Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych zorganizowało intensywne szkolenia dla żołnierzy.