Oddanie hołdu „Ince” i „Zagończykowi”

Aktualności

Dzień 28 sierpnia to tragiczna data dla każdego polskiego patrioty. Tego dnia w 1946 roku zostali zamordowani przez komunistów: 17-letnia sanitariuszka – Danuta Siedzikówna ps. „Inka” oraz doświadczony żołnierz 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – ppor. Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”. Ta, jedna z wielu komunistycznych zbrodni nabrała wyjątkowego znaczenia i stała się symbolem polskiego oporu przed zniewoleniem.

Aby złożyć hołd „Ince” i „Zagończykowi”, w tym roku także stawiliśmy się w Gdańsku. Z Bydgoszczy wyruszyliśmy autokarem 26 sierpnia 2022 roku. Po drodze odwiedziliśmy zamek w Gniewie, który zwiedziliśmy z przewodnikiem. Każdy, kto był tam wcześniej, mógł zobaczyć, jak ogromną pracę włożyli konserwatorzy, by udostępnić go dla publiczności. Byliśmy także na Westerplatte, by upamiętnić Obrońców Wybrzeża, i w Muzeum II wojny światowej. Po przyjeździe do Gdańska oddaliśmy hołd i złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Obrońców Poczty Gdańskiej. Następnie udaliśmy się na cmentarz garnizonowy, gdzie miała się odbyć uroczystość upamiętnienia „Inki” i „Zagończyka”.

Od pierwszej uroczystości ponownego pochówku Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza Bydgoscy Patrioci mają na cmentarzu swoje stałe miejsce. Znajduje się ono na cmentarnym wzgórzu, skąd doskonale widać patriotyczne banery i race odpalane przy polskim hymnie. W tym roku do Bydgoskich Patriotów dołączyli przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i Strzelcy z Grudziądza, pod dowództwem Romana Sarnowskiego. W imieniu Zofii Pammand z Monaco, najbliższej krewnej por. Józefa Trojana ps. „Kruk” (AK), kwiaty pod pomnikami „Inki” i „Zagończyka” złożyła Alicja Siałkowska (Związek Żołnierzy NSZ) z Jankiem i Wiktorią Kłopotowskimi (Stowarzyszenie Bydgoscy Patrioci). W czasie składania kwiatów rozbrzmiały okrzyki: Cześć i Chwała Bohaterom.