Awans i odznaczenie weterana NSZ kpt. Mieczysława Kaczmarczyka ps. „Ryś”

Aktualności

W dniu 3 czerwca 2023 roku żołnierz Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych Mieczysław Kaczmarczyk ps. „Ryś” został mianowany przez Ministra Obrony Narodowej na stopień kapitana oraz w uznaniu zasług odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Poniżej tekst ze strony Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych:

3 czerwca 2023 roku wybraliśmy się do Ustki, gdzie odbyła się w miejskim Ratuszu uroczystość uhonorowania weterana NSZ i AK – kpt. Mieczysława Kaczmarczyka ps. „Ryś” Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz awansem na stopień KAPITANA.
W uroczystości wzięli udział: weteran wraz z rodziną, II Wicewojewoda Pomorski – Aleksander Jankowski, dowódca 7. Brygady Obrony Wybrzeża – gen. bryg. Roman Kopka, szef WCR w Słupsku – ppłk Przemysław Majewski, burmistrz Ustki – Jacek Maniszewski, członek ZG Związku Żołnierzy NSZ – Alicja Siałkowska oraz kombatantka AK z Koszalina p. Anna Glinka.
Podczas uroczystości towarzyszył weteranowi poczet sztandarowy Związku Inwalidów Wojennych RP ze Sławna zlożony z członków SRH Gryf z Koszalina.

Kpt. Mieczysław Kaczmarczyk ps. „Kalina”, „Ryś” w wieku 16 lat został wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe. Później był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, żołnierzem niepodległościowych oddziałów zbrojnych oraz Żołnierzem Wyklętym walczącym z sowieckim okupantem. Został przymusowo wcielony do LWP i wyrzucony z niego dyscyplinarnie. Wiele lat był inwigilowany przez UB. Poniżej link do artykułu z życiorysem kapitana „Rysia”:
https://www.nsz.com.pl/95-urodziny-por-mieczyslawa-kaczmarczyka-ps-rys/

Fot. Piotr M. Kaczmarczyk.